top of page

CV ze zdjęciem czy bez? Czy zdjęcie do CV jest konieczne? Jak powinno wyglądać?

Zaktualizowano: 5 cze

Zdjęcie w CV to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w świecie rekrutacji.


Pewnie zastanawiasz się, czy robić CV ze zdjęciem czy bez? To zależy od indywidualnych preferencji kandydata oraz specyfiki stanowiska, na które aplikuje. Zdjęcie w CV może działać na naszą korzyść - rekruter łatwiej może zapamiętać kandydata i powiązać go z dokumentem aplikacyjnym podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jednakże, jeśli zdjęcie nie jest profesjonalne, może działać na naszą niekorzyść. Pamiętajmy również, że rekruter też człowiek - czasami przypominamy rekruterowi kogoś, kogo nie lubi, albo coś w naszym wyglądzie może mu się nie spodobać. Zatem, to czy dodamy zdjęcie w CV, czy też nie jest naszym indywidualnym wyborem. Ja osobiście jestem za tym, aby je dodawać. :)Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV? Jakie zdjęcie do CV?


Kluczowym elementem dobrego zdjęcia do CV jest jego profesjonalizm. Zdecydowanie odradzam selfie i przypadkowe zdjęcia z imprez czy wakacji. Idealne będzie zdjęcie biznesowe na jednolitym tle lub w profesjonalnym otoczeniu, np. w biurze. Ważny jest również odpowiedni dresscode - polecam, aby była to koszula lub podobny ubiór. Pamiętaj też o profesjonalnej pozie i mimice.Jak zrobić dobre zdjęcie do CV?


Możesz postawić na profesjonalne zdjęcie od fotografa. Jednak pamiętaj, że nie trzeba wydawać fortuny na biznesową sesję zdjęciową.


Równie dobrze możesz zrobić dobre zdjęcie do CV w domu swoim telefonem. Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach:

  • Dobre oświetlenie - najlepiej zrób zdjęcie w jasnym świetle dziennym lub przy pomocy specjalnej lampy LED, jeśli taką posiadasz.

  • Jednolite tło - warunki domowe nie pozwalają na zrobienie zdjęcia na tle biznesowym, a więc postaw na jednolite tło - najlepiej na jasnej, czystej ścianie.

  • Odpowiedni ubiór - jak już wspominałam, polecam dresscode biurowy, np. koszula, czy golf świetnie się tutaj sprawdzą.

  • Poza i mimika - pamiętaj o przybraniu odpowiedniej pozy, np. skrzyżuj ręce na klatce piersiowej lub stań prosto. Nie rób szalonych min. Wystarczy delikatny uśmiech.

  • Kadr - uchwyć kadr od klatki piersiowej w górę. Pamiętaj, że Twoja głowa powinna być mniej więcej po środku zdjęcia. Nie rób zdjęcia z bardzo bliska. Najlepiej by ktoś zrobił Ci takie zdjęcie.


Możesz również wykorzystać aplikacje do robienia zdjęć do CV. Najnowsze technologie pozwalają nam na wykorzystanie AI w roli fotografa. Obecnie jest możliwość zrobienia sobie selfie, na podstawie którego specjalny program wygeneruje nam odpowiednie zdjęcie do CV (zwykle za opłatą). W takim przypadku, pamiętaj jednak, aby swoje zdjęcie do CV pokazać najpierw osobie trzeciej, która będzie mogła je ocenić pod kątem wiarygodności.


Jeśli potrzebujesz konsultacji odnośnie swojego CV i zdjęcia w CV, zapraszam na konsultację - kliknij tutaj. Jestem doradczynią zawodową i ex-rekruterką z kilkuletnim doświadczeniem. W swojej karierze widziałam już tysiące CV, a już dziesiątki wykonałam lub sprawdziłam dla moich klientów. :)Dobre zdjęcie do CV - przykłady


Tak jak już wspominałam, zdjęcie do CV powinno być wykonane na jednolitym tle lub w warunkach biurowych, np. na tle openspace'a, czy biurowej biblioteczki. Pamiętaj jednak, żeby tło nie zdominowało Ciebie. Najlepiej jeśli zadbasz o rozmycie drugiego planu.


Poniżej przedstawiam przykładowe zdjęcia, które są idealne do CV:


Przykłady dobrego CV - przedstawia portrety kobiet i mężczyzn na jednolitym, białym tle, lub w środowisku biurowym.

Złe zdjęcie do CV - przykłady


Niestety, nie każde zdjęcie jest odpowiednie do załączenia w CV. Zdjęcie typu selfie lub przypadkowe zdjęcie z imprezy czy wakacji zdecydowanie nie pasuje do profesjonalnego dokumentu aplikacyjnego. Takie zdjęcia mogą zaszkodzić Twojej szansie na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego zawsze warto poświęcić chwilę na stworzenie odpowiedniego i profesjonalnego zdjęcia do CV.


Tak nie powinno wyglądać Twoje zdjęcie do CV:


Przykłady złych zdjęć do CV - przedstawia zdjęcia kobiet i mężczyzn. Zdjęcia z podróży, z psem, selfie i zdjęcie z imprezy.


Podsumowanie


Podsumowując, wybór zdjęcia do CV jest ważną decyzją, która może wpłynąć na pierwsze wrażenie jakie zrobisz na rekruterze. Warto więc poświęcić czas i uwagę, aby było ono profesjonalne i reprezentatywne dla Twojej osoby oraz branży, w której działasz.

Comments


bottom of page