Mobbing w pracy - jak sobie z nim radzić?
- Zuzanna Kowalska
- 26 mar
- 2 minut(y) czytania
Mobbing w pracy to niestety zjawisko, które dotyczy wielu osób, a przez długi czas może być niewidoczne dla osób z zewnątrz, w tym również dla pracodawcy. Czym dokładnie jest mobbing? Jakie zachowania w miejscu pracy możemy uznać za mobbing? Jak rozpoznać, że to właśnie my jesteśmy ofiarą mobbingu, i co zrobić, by skutecznie z nim walczyć? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania i zaprezentować konkretne kroki, które pomogą Ci poradzić sobie w tej trudnej sytuacji.
Czym jest mobbing?
Mobbing w pracy to uporczywe, długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika przez współpracowników, przełożonych, a czasami także inne osoby w organizacji. Zgodnie z definicją mobbingu, takie działania mogą mieć na celu poniżenie, ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Mobbing w miejscu pracy jest nieakceptowalnym zachowaniem, które nie tylko negatywnie wpływa na atmosferę w pracy, ale także może prowadzić do rozstroju zdrowia psychicznego i fizycznego pracownika.

Jakie zachowania mogą stanowić mobbing?
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika, które mają na celu zniszczenie jego poczucia wartości lub izolowanie go. Przykłady mobbingu to np. ciągłe wyśmiewanie, poniżanie, przypisywanie winy za błędy innych osób, ignorowanie lub wykluczanie z grupy. Może także chodzić o negatywne oceny pracownika, które nie mają podstaw w rzeczywistości, lub obniżanie jego szans na awans.
Jak rozpoznać mobbing?
Mobbing to nie tylko pojedyncze incydenty. Aby uznać sytuację za mobbing, musi to być uporczywe i długotrwałe nękanie pracownika. Oznacza to, że działania takie jak zastraszanie, izolowanie, ośmieszanie, czy poniżanie muszą występować przez dłuższy czas. Jeśli w twoim miejscu pracy doświadczasz takich zachowań, to możesz być ofiarą mobbingu.
Jakie kroki podjąć, gdy doświadczasz mobbingu?
Zachowaj dowody – Jeśli doświadczasz mobbingu, staraj się zapisać wszystkie incydenty, które mogą stanowić dowód. Może to być np. zapis rozmów, e-maile, świadkowie, którzy widzieli dane zdarzenie.
Zgłoś sprawę – Zgłoś mobbing przełożonemu, działowi HR, a jeśli sytuacja nie ulega poprawie, rozważ kontakt z państwową inspekcją pracy lub zgłoszenie sprawy do sądu pracy.
Wspieraj siebie emocjonalnie – Mobbing może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Skorzystaj z pomocy psychologa lub terapeuty, aby poradzić sobie z emocjami, które towarzyszą nękaniu w pracy.
Jakie konsekwencje mobbingu?
Mobbing wywołuje nie tylko negatywne skutki dla pracownika, ale także dla organizacji. Pracownicy, którzy doznali mobbingu, mogą doświadczać rozstroju zdrowia, a także stracić motywację do pracy. W długofalowej perspektywie może to prowadzić do obniżenia efektywności i zaangażowania w organizacji. Mobbing w zakładzie pracy może także prowadzić do wysokiej rotacji pracowników, co negatywnie wpływa na atmosferę w pracy oraz wyniki finansowe firmy.
Jakie działania podejmować, aby przeciwdziałać mobbingowi?
Każda firma powinna mieć politykę przeciwdziałania mobbingowi w pracy. Warto, aby pracodawca edukował swoich pracowników na temat mobbingu i jego skutków. Wspólna praca nad stworzeniem przyjaznego środowiska pracy i dbanie o relacje między pracownikami może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia mobbingu. Pracownicy powinni czuć się komfortowo zgłaszając przypadki mobbingu, wiedząc, że ich sprawa zostanie potraktowana poważnie.
Jak mogę Ci pomóc?
Jeśli zmagasz się z mobbingiem w pracy i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, zapraszam Cię na konsultację. Razem przeanalizujemy Twoją sytuację, omówimy możliwe kroki, które pomogą Ci wyjść z tej trudnej sytuacji. Pamiętaj, że masz prawo do pracy w bezpiecznym i szanującym Cię środowisku. Jeśli czujesz, że mobbing w pracy Cię dotyczy, zgłoś się do mnie na konsultację kariery – wspólnie znajdziemy rozwiązanie.