top of page

Jak znaleźć pracę zdalną? Praktyczne wskazówki i porady

Wielu klientów przychodzi do mnie w ostatnim czasie narzekając "Zuza, szukam pracy zdalnej, ale nie wiem jak ją znaleźć".


Czy wiesz, że 98% pracowników chciałoby pracować zdalnie choćby przez część swojej kariery – tak wynika z badania z 2023 roku przeprowadzonego przez Buffer, Nomad List i Remote OK.


W 2022 Pracuj.pl przygotowało publikację „Nowe oblicza pracy”. Respondenci byli badani na naszym, polskim podwórku. Z raportu wynika, że 86% osób pracujących zdalnie i hybrydowo chciałoby móc robić to dalej.


Zastanawiasz się jak znaleźć pracę zdalną?

A może interesuje Cię dodatkowa praca z domu po godzinach?

Lub praca online na niepełny etat?

Próbujesz bezskutecznie znaleźć pracę przez internet bez doświadczenia?

A może chcesz znaleźć pracę zdalną dla osób niepełnosprawnych?


Praca zdalna MOŻE być dla każdego i w tym artykule postaram się to udowodnić.dwie osoby pracują na kanapie na swoich laptopach


Praca zdalna - jak się przygotować?


Nic dziwnego, że tak wiele osób szuka „pracy zdalnej”. Problem w tym, że to tryb świadczenia obowiązków, a nie zawód sam w sobie. Choć tych, które umożliwiają działanie z domu (i kawiarni, i z kapci w ulubionym fotelu, i z Hiszpanii…) trochę jest. Jeśli Twój cel to znalezienie pracy zdalnej, warto się do tego przygotować.


Jak?


1. Zaktualizuj swoje profile

Skoro szukasz pracy zdalnej, pozwól jej siebie znaleźć. Warto zaznaczyć w opisie „o mnie” w CV oraz na LinkedIn, że szukasz miejsca, które umożliwi Ci taki tryb świadczenia obowiązków. Jeśli masz doświadczenie w tym trybie pracy, koniecznie o tym napisz! Jeśli szukasz łatwej pracy zdalnej bez doświadczenia, i tak zaznacz ten fakt w opisie.


2. Korzystaj z dedykowanych platform

Oferty pracy zdalnej bywają wszędzie niż na znanym Pracuj.pl, ale są miejsca, w których zauważam je częściej – jak na przykład portale z ofertami pracy typu Rocket Jobs. Niektóre strony są wręcz dedykowane pracy zdalnej, jak już wspomniane Remote OK, gdzie możesz znaleźć również poważne oferty pracy zdalnej bez doświadczenia.


Oferty pracy zdalnej w formie zlecenia, które możesz potraktować jako dodatkową pracę zdalną zdarzają się również na portalach zleceniowych, np. UseMe. Zlecenia, które się tam pojawiają zwykle są w formie dorywczej pracy zdalnej po godzinach.


3. Wybierz odpowiednią branżę

W niektórych branżach szanse na pracę zdalną są większe, niż w pozostałych. Dotyczy to IT, branży szkoleniowej (wiele szkoleń przeprowadzanych jest online), marketingu, pracy kreatywnej czy w obsłudze klienta. A to tylko kilka przykładów.

Jeśli interesuje Cię dobrze płatna praca zdalna z domu, możesz wyspecjalizować się w jednym z tych kierunków.


4. Akcentuj posiadanie cech i umiejętności

W przypadku aplikowania na oferty pracy online zaakcentuj w CV posiadanie cech i umiejętności przydatnych w trakcie pracy zdalnej (jeśli rzeczywiście je masz!). Z samodyscypliną na czele!


5. Buduj swoją markę online

To nigdy nie zaszkodzi :) Pamiętaj, że Twoja marka osobista istnieje niezależnie od tego, czy budujesz ją świadomie i aktywnie, czy kiedy „buduje się sama”. Warto wziąć wizerunkowe kwestie we własne ręce, aby ułatwić sobie poszukiwania pracy przez internet!


6. Dołącz do grup na LinkedIn i Facebooku

Grupy na LinkedIn i Facebooku – dołącz do grup na LinkedIn i Facebooku, które skupiają się na pracy zdalnej. Znajdziesz tam przydatną wiedzę, a może nawet poważne oferty pracy zdalnej. Zdarzają się tam również oferty dorywczej pracy zdalnej po godzinach.praca zdalna na dworze


Dla kogo jest praca zdalna?


Praca zdalna jest dla każdego!

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją karierę, czy masz już wieloletnie doświadczenie, praca zdalna może być dla Ciebie. Jest to szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych, które mogą znaleźć odpowiednie oferty pracy dostosowane do swoich potrzeb. A więc jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności i poszukujesz pracy online, czytaj dalej!


Istnieją również oferty łatwej pracy zdalnej dla początkujących, więc jeśli szukasz pracy przez internet bez doświadczenia, może być to dobrym punktem startowym w Twojej karierze!


A jeśli jesteś osobą, która poszukuje dodatkowego źródła dochodu poprzez dodatkową pracę zdalną po godzinach, to może być idealny wybór dla Ciebie. Wiele dorywczych ofert prac zdalnych jest na tyle elastycznych, że z łatwością połączysz pracę przez internet z etatem.


Praca zdalna może być również dobrze płatna, jednak jeśli chcesz rozwijać się na dłużej pracując z domu, polecam Ci przebranżowienie na stanowiska, które to umożliwiają (opisane wyżej w artykule).


praca zdalna w podróżyNajlepsze prace zdalne


Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w pracy zdalnej, nie martw się! Istnieje wiele obszarów, do których dość łatwo wejść, a nie wymagają one lat praktyki.


Praca zdalna z domu często jest możliwa dla pracowników wydawnictw, takich jak np. korektor i redaktor. A jeśli wolisz pisanie od zera, zamiast korekty tekstów, możesz poszukać ofert pracy zdalnej dla copywriterów lub pójść o krok dalej i założyć swój własny biznes w tym obszarze.


Do najlepszych prac zdalnych dla początkujących zaliczyłabym również proste czynności jak wprowadzanie danych, co często bywa dla wielu osób dodatkową pracą zdalną. Możesz też spróbować swoich sił jako ankieter zdalny!


A jeśli znasz bardzo dobrze język angielski i nie wiesz jak to wykorzystać, spieszę z odpowiedzią! W takim przypadku praca zdalna jako tłumacz tekstów może być dobrym wyborem. Tłumaczenia na angielski to częsty przedmiot różnych zleceń, których możesz poszukiwać w ramach dorywczej opcji pracy zdalnej.


Innym przykładem zdalnej pracy biurowej może być praca zdalna w social media. Tutaj opcji jest wiele: możesz wymyślać tematy postów i układać ich kalendarz. Przyda się tutaj dobre obycie z mediami społecznościowymi, a także znajomość programów graficznych, jak np. Canva oraz aplikacji do montażu video. Możesz też spróbować swoich sił jako niezależny social media manager.


E-commerce także jest dobrą branżą, w której możesz poszukiwać pracy zdalnej. Sklepy internetowe często publikują ogłoszenia pracy zdalnej w obszarze obsługi klienta, czy też obsługi sklepu e-commerce. W tym drugim przypadku jednak, musisz nabyć niezbędne umiejętności techniczne dotyczące obsługi narzędzi, takich jak Wordpress, czy np. Shopify.


A jeśli chcesz wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie stworzyć sobie okazję pracy zdalnej, możesz rozważyć zostanie wirtualną asystentką/wirtualnym asystentem. Obecnie, gdy wiele osób potrzebuje pomocy w załatwianiu spraw osobistych, czy biznesowych, taka opcja może być dobrym wyborem, jeśli poszukujesz łatwej pracy zdalnej!Podsumowanie

Praca zdalna jest coraz bardziej popularna i dostępna. Jeśli marzysz o takim trybie pracy, warto się do tego odpowiednio przygotować i wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia. Pamiętaj o aktualizacji swojego profilu zawodowego, szukaniu ofert na dedykowanych platformach, rozwijaniu swoich umiejętności oraz budowaniu marki online.


Chcesz pracować zdalnie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Pomogę! Umów się ze mną na konsultację kariery tutaj!

Comments


bottom of page