Jak oszukać system ATS? To częste pytanie kandydatów spowodowane niskim poziomem wiedzy na temat tego systemu. Moim zdaniem jednak zrozumienie i świadome korzystanie z systemu będzie 50 razy bardziej efektywne niż jakiekolwiek sposoby oszukiwania. :)
System ATS często jest demonizowany przez kandydatów. Tworzone jest mnóstwo teorii spiskowych na jego temat i mitycznych porad jak go oszukać. Dzisiaj wyjaśnię w tym poście jak dostosować swoje CV do systemu ATS. Przekonasz się, że nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii.
Spoiler alert: nie znajdziesz tutaj porady, aby wpisywać do CV hasła białą czcionką, bo to jeden wielki mit... cieszący się ostatnio w internecie sporą niepopartą faktami popularnością.
Na start... czym jest system ATS?
W dużym uproszczeniu, ATS to narzędzie, które pomaga rekruterom w selekcji CV, które nie pasują do profilu poszukiwanego kandydata. Niektóre firmy korzystają z niego do pierwszej selekcji aplikacji, a w innych robią to ręcznie specjaliści z działu HR.
Do rzeczy: co zrobić, aby system ATS Cię polubił, a rekruter nie odrzucił?
Zawrzyj słowa kluczowe związane ze stanowiskiem
W procesie rekrutacji kluczowe jest, aby Twoje CV zawierało odpowiednie słowa kluczowe. Często można je wywnioskować z treści ogłoszenia rekrutacyjnego. Pamiętaj jednak, aby nie oszukiwać – jeśli nie posiadasz danej umiejętności, to i tak wyjdzie na jaw, a Ty tylko zmarnujesz swój czas. Dobrze dobrane słowa kluczowe pomogą w dopasowaniu Twojego CV do wymagań pracodawcy i zwiększą Twoje szanse na pozytywną selekcję.
Zadbaj o czytelną, prostą strukturę CV
Przygotowując CV, warto pamiętać o jego przejrzystości. System ATS automatycznie analizuje pliki CV, więc złożone formaty, nadmiar grafik czy nietypowe czcionki mogą utrudnić mu pracę. Prosta struktura, z wyraźnymi nagłówkami i punktami, ułatwi zarówno ATS, jak i rekruterowi, zrozumienie Twojego doświadczenia zawodowego i umiejętności.
Użyj formatu PDF
Kiedy wysyłasz CV, pamiętaj o formacie pliku. Plik musi być plikiem tekstowym, a format PDF jest najbezpieczniejszy, bo zapewnia Ci, że nic się nie rozjedzie, a więc i rekruter z łatwością wszystko przeczyta. Jeśli wyślesz CV w formie obrazu, system ATS stwierdzi, że dokument jest pusty. Używanie formatu PDF zapewnia, że wszystkie dane kandydatów będą czytelne i dostępne dla ATS.
Unikaj przedstawiania ważnych informacji w formie graficznej
ATS nie potrafi czytać grafik ani obrazków, dlatego unikaj przedstawiania nazw firm w formie logo bez podpisu, kompetencji w formie graficznej czy używania progress barów do opisywania poziomów znajomości programów czy języków obcych. Zamiast tego, opisz swoje umiejętności w sposób tekstowy, aby system mógł je prawidłowo zidentyfikować. Pamiętaj, że system ATS wspiera proces rekrutacji, ale tylko wtedy, gdy dostarczasz mu odpowiednie dane w formacie, który potrafi zrozumieć.
Ułatw rekruterowi odbiór CV
Pamiętaj, że Twoje CV nie tylko musi być przyjazne dla systemu ATS, ale również dla rekrutera, który je finalnie zobaczy. Aby ocenić, czy Twoje CV jest czytelne, pokaż je komuś innemu i zapytaj, czy dobrze się to czyta. Dobry system do zarządzania procesem rekrutacji powinien umożliwiać łatwe przeglądanie aplikacji, a Twoje CV powinno w tym pomóc.
A jeśli dalej nie masz pewności, czy Twoje CV jest dostosowane do systemu ATS...
... umów się ze mną na konsultację CV tutaj. Z chęcią pomogę! :)
Comentarios