top of page

Jak być pewnym siebie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Do dzisiejszego postu zainspirowała mnie Rihanna, która na pytanie o to, co robi, kiedy brakuje jej pewności siebie, odpowiedziała po prostu, że… udaje.

Dlatego dziś o sytuacji, w której warto trochę nagiąć rzeczywistość: o rozmowie kwalifikacyjnej.


Zanim powiesz, że przecież kłamać nie wolno, poczekaj, wytłumaczę. Wcale nie chodzi mi o to, aby rekrutacja opierała się na nieprawdzie. Wyobraź sobie Twoją pracę marzeń...

Dostałaś/eś zaproszenie na rozmowę i bardzo zależy Ci na tym, żeby skończyła się zatrudnieniem. Bardzo potrzebujesz tej pracy, bo jeśli nie zaczniesz zarabiać od przyszłego miesiąca, będzie krucho. Wyobraź sobie tę presję. 


Czujesz, co z nią przychodzi?

Tak, to on...

Stres.Rozmowa kwalifikacyjna stresuje nas przede wszystkim (choć nie tylko) wtedy, kiedy brak nam pewności siebie. To dotyczy głównie tych osób, które zaczynają karierę zawodową. 


Raport „Uwierz w siebie!” zbadał i potwierdził: pewność siebie wzrasta wraz z wiekiem. Zarówno ta, którą jesteśmy gotowi zadeklarować, jak i ta, którą faktycznie prezentujemy światu. 


Respondentów poproszono o ustosunkowanie się do stwierdzenia „Jestem skuteczna/y”. Zdecydowanie zgodziło się z nim:


💡42% osób w wieku 18-34,


💡51% osób w wieku 35-54,


💡60% osób 55+.


Ale chyba nie będziemy czekać do 55 urodzin z aplikowaniem o wymarzoną pracę, prawda? W takim razie, skąd wziąć tę pewność siebie, skoro sami w siebie za bardzo nie wierzymy?I tu wchodzę ja – doradczyni zawodowa – i mówię: 😎fake it till you make it 😎Bo jeśli Ty nie powiesz, co masz do zaoferowania w przekonujący sposób, to rekruter nie przeprowadzi śledztwa, aby to w Tobie znaleźć. Trzeba się „dobrze sprzedać”.


A jak to zrobić?


Pierwszym krokiem jest zauważenie swoich mocnych stron i powiedzenie o nich głośno. Nawet jeśli sam w nie za bardzo nie wierzysz, to z każdą kolejną rozmową zauważysz, że pewność siebie rośnie. Można nad nią skuteczne pracować! Z czasem będzie miała coraz mniej wspólnego z udawaniem 🥳


Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do tego samodzielnie, mogę Cię w tym skutecznie wesprzeć w trakcie przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej - kliknij tutaj, aby się zapisać. 😊Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page